Najem okazjonalny

Jeszcze do niedawna na hasło “najem okazjonalny” wielu potencjalnych lokatorów reagowało totalnym przerażeniem oraz rezygnacją z wynajęcia mieszkania. Powodem tego, była zwykła nieznajomość pojęcia oraz błędna interpretacja przepisu. Ogólnie rzecz ujmując, najem okazjonalny jest formą prawną chroniącą właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi lokatorami. Podczas standardowej umowy najmu, z chwilą jej podpisania prawo w większości wypadków stoi po stronie lokatora. Na dobrą sprawę, właściciel nie może wyrzucić takiej osoby w mieszkania, nawet gdy ta nie płaci czynszu czy rachunków. Jeżeli słyszałeś kiedyś historie, gdzie lokatorzy zadłużyli i zniszczyli wynajmowane mieszkanie, śmiało możesz założyć, że zawarta tam była zwykła umowa najmu, zamiast najmu okazjonalnego.

W przypadku najmu okazjonalnego, właściciel ma prawo wyrzucić sprawiającego kłopoty lokatora, ponieważ podpisując umowę, wynajmujący wyraża zgodę na dobrowolną egzekucję*. Wydaje nam się, że właśnie ta kwestia wzbudzała największe kontrowersje i była źródłem niepotrzebnego strachu. Prawo właściciela do egzekucji nie oznacza, że właściciel z dnia na dzień bezpodstawnie wyrzuci lokatora z mieszkania. Należy w końcu pamiętać, że podpisana umowa nakłada pewne obowiązki nie tylko na wynajmujących, lecz również na właścicieli mieszkania. Zatem prawo do egzekucji umożliwia wymuszenie opuszczenia nieruchomości przez ludzi, którzy np. niszczą mienie znajdujące się w danej nieruchomości, zachowują się niezgodnie z zasadami zamieszczonymi w umowie czy nie płacą czynszu. Podsumowując – umowa najmu okazjonalnego to nic strasznego! Uważamy, że już niedługo będzie standardową formalnością związaną z wynajmem nieruchomości.

*egzekucja – według nas właśnie to słowo wzbudza najwięcej negatywnych emocji. Gdyby tylko dało się je zastąpić jakimś innym… 😉

Zobacz też:

Współpraca – dowiedz się dlaczego warto z nami współpracować

FAQ – odpowiadamy na pytania zadawane przez początkujących Inwestorów

Inwestycje – dowiedz się, na której z nich osiągnęliśmy ROI wysokości 42%