Dochód pasywny

Najprościej rzecz ujmując – określoną pracę wykonujesz raz, a zyski z niej wynikające czerpiesz wielokrotnie (np. co miesiąc lub co kwartał). Czy inwestując w nieruchomości można wygenerować dla siebie dochód pasywny. Pewnie, że tak. Omówmy to na dwóch hipotetycznych sytuacjach.

Sytuacja nr 1

Kupujesz mieszkanie na kredyt za 200 000 zł i po remoncie uzyskujesz z niego dwa niezależne pokoje z oddzielną małą kuchnią. Całość inwestycji (wraz z kosztem remontu i innymi opłatami) wynosi Cię 260 000 zł. Po odjęciu wkładu własnego w wysokości 30 000 zł, wychodzi 230 000 zł i właśnie na taką kwotę przyznano Ci kredyt. Mieszkanie znajduje się w Krakowie, postanawiasz wynająć osobno pokoje studentom po 800 zł każdy (nie uwzględniając opłat za czynsz oraz media). Rata kredytu wynosi 1300 zł. Oznacza to, że każdego miesiąca będzie zostawało dla Ciebie 300 zł. To będzie Twój dochód pasywny.

Sytuacja nr 2

Posiadasz 200 000 zł w oszczędnościach i postanawiasz zacząć inwestować w mieszkania. Po długich poszukiwaniach znajdujesz firmę, która zacznie obracać Twoimi pieniędzmi. Firma ta dokonuje dwóch flipów rocznie ze stopą zwrotu oscylującą w okolicach 15% (już po odliczeniu prowizji oraz innych kosztów). Oznacza to, że Twój roczny dochód pasywny wynosi 60 000 zł, czyli 5 000 zł miesięcznie.

Zobacz też:

Współpraca – dowiedz się dlaczego warto z nami współpracować

FAQ – odpowiadamy na pytania zadawane przez początkujących Inwestorów

Inwestycje – dowiedz się, na której z nich osiągnęliśmy ROI wysokości 42%