Najczęstsze pytania naszych Inwestorów

Jaka jest różnica pomiędzy zadatkiem a zaliczką?

Jeśli podczas umowy przedwstępnej wpłacisz zaliczkę, a następnie Ty bądź sprzedający zrezygnujecie z transakcji, możesz liczyć na zwrot gotówki. 

Natomiast jeżeli wpłaciłeś zadatek, a następnie zrezygnowałeś z kupna nieruchomości, sprzedający ma prawo zatrzymać wpłaconą gotówkę. W przypadku gdy do transakcji nie dojdzie z winy kupującego, Tobie należy się zwrot podwójnej wartości wpłaconego zadatku.

Ile gotówki potrzebuję, aby kupić nieruchomość z kredytem hipotecznym?

Wiele zależy od banku, w którym będziesz starać się o kredyt – obecnie wymagane jest między 10 a 20 procent wkładu własnego. Na przykład za trzypokojowe mieszkanie w Krakowie, średnio zapłacisz ok 350 000 zł, zatem w tym wypadku wkład własny będzie wynosił od 35 000 zł do 70 000 zł. Natomiast jeżeli w planach masz zakup małej kawalerki do remontu w cenie 150 000 zł, Twój wkład własny będzie wynosił od 15 000 zł do 30 000 zł.

Jak mogę sprawdzić swoją zdolność kredytową?

W tym celu możesz osobiście udać się do banku i poprosić o sprawdzenie Twojej zdolności. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że sprawdzenie wszystkich ofert, pochłonie mnóstwo Twojego czasu i wysiłku. Dlatego my polecamy skorzystanie z porad doświadczonego pośrednika finansowego, który jest w stanie sprawdzić Twoją zdolność jednocześnie we wszystkich bankach oraz jednocześnie wytłumaczyć cały proces kredytowy.

Czy warto korzystać z porad pośrednika finansowego?

Tak! Pośrednik finansowy dokładnie wytłumaczy Ci z czym wiąże się wzięcie kredytu hipotecznego i przedstawi wszystkie związane z tym koszta oraz formalności. Co więcej, jego usługi są dla Ciebie darmowe, ponieważ swoje wynagrodzenie pobiera on od banku, który udzieli Ci kredytu.

Czy warto korzystać z usług biur nieruchomości?

Tak! Doświadczony pośrednik rzetelnie sprawdzi stan prawny oraz techniczny interesującej Cię nieruchomości. Ponadto zna Właściciela, dzięki czemu wie jak z nim rozmawiać. Dodatkowo transakcje przeprowadzane za pośrednictwem biur są bezpieczne pod kątem prawnym – decydując się na zakup bądź sprzedaż nieruchomości samodzielnie, odpowiedzialność za przebieg transakcji musisz wziąć na siebie.

Czy można kupić/sprzedać zadłużoną nieruchomość?

Tak, pod warunkiem, że wierzyciel (najczęściej jest nim bank) wyda odpowiednie zaświadczenie, że zwolni hipotekę w momencie spłacenia zadłużenia. Wtedy kwotę należy przelać bezpośrednio na konto wierzyciela.

Kto pokrywa koszty transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości?

Zwyczajowo kupujący, lecz strony mogą uzgodnić inaczej.

Co to jest flip?

Jest to zakup mienia w okazyjnej cenie (poniżej wartości rynkowej) i sprzedaż z zyskiem.

W których miejscowościach warto inwestować w nieruchomości?

Jest to bardzo złożone pytanie, ponieważ wiele zależy od rodzaju nieruchomości oraz celu, w jakim ją kupujesz. Na przykład jeśli planujesz kupić mieszkanie pod wynajem, warto postawić na większe miasta z ośrodkami akademickimi. Jeżeli chodzi o flipy – tak naprawdę w każdej miejscowości można znaleźć okazję inwestycyjną. Trzeba tylko dobrze poznać rynek – wiedzieć jakie ceny są rynkowe i czy jest potencjał do szybkiej sprzedaży.

Czy można „flipować” z kredytem hipotecznym?

Tak, ale musisz pamiętać, żeby wliczyć w to koszty kredytu. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z pośrednikiem finansowym.

Czy warto korzystać z kredytów hipotecznych przy zakupach inwestycyjnych?

Tak, gdyż kredyt może Ci posłużyć za dźwignie finansową – posiadając 40 000 zł możesz stać się właścicielem nieruchomości o wartości 200 000 zł. Dzięki temu możesz szybciej budować portfolio swoich nieruchomości.

Jak wycenić nieruchomość?

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego oraz zaciągnięcie opinii doświadczonego pośrednika ds. nieruchomości, który wie jakie trendy panują na lokalnym rynku.

Masz więcej pytań? Napisz na biuro@sunstreetinvestment.pl

Zobacz też:

Poradnik – wyjaśniamy wszelkie problematyczne kwestie związane z inwestowaniem w nieruchomości

Współpraca – dowiedz się dlaczego warto z nami współpracować

Inwestycje – poznaj nieruchomość, na której osiągnęliśmy ROI wysokości 42%

Kontakt
SunStreet Investment Sp. z o.o.
ul. Generała Józefa Sowińskiego 2/5,
31-524 Kraków
biuro@sunstreetinvestment.pl
730 173 031, 600 777 296, 600 337 407
SunStreet Investment Sp. z o.o., 
os. Albertyńskie 22/82, 31-853 Kraków
NIP: 678-316-33-06, REGON 363877510,
Kapitał Zakładowy 18 000,00 zł
Sąd Rejonowy w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy
KRS 0000643359