inwestowanie w nieruchomości

Dlaczego opłaca się inwestować w nieruchomości?

Od dłuższego czasu powtarzamy, że inwestowanie w nieruchomości to najszybsza oraz najbezpieczniejsza forma inwestowania swoich pieniędzy. Każdy, kto obierze odpowiednią strategię inwestycyjną, jest w stanie w ciągu kilku lat pomnożyć swój majątek nawet kilkanaście razy. Wiele osób wciąż jednak boi się podjąć odpowiednie kroki. Prawdę mówiąc, nie jesteśmy tym zaskoczeni. Nie znając mechanizmów rządzących rynkiem nieruchomości oraz nie posiadając odpowiedniej wiedzy dotyczącej inwestowania, może być ciężko zrozumieć ideę czerpania zysków z obrotu nieruchomościami. Dlatego postaramy się konsekwentnie przytaczać Wam fakty, które – mamy nadzieję – wkrótce przekonają Was do wejścia na drogę inwestowania w nieruchomości.

  1. Rynek nieruchomości jest wciąż najstabilniejszą opcją z możliwych

Największą zaletą rynku nieruchomości jest jego stabilność. Warto prześledzić ceny mieszkań od 2007 roku do teraz. Wydaje się, że w ostatnich latach ceny nieruchomości spadły. To prawda, ale tylko połowiczna. Ceny nieruchomości wróciły po prostu do wartości rynkowej. Rynek nieruchomości reguluje się sam. Zawyżone przez deweloperów ceny zweryfikowało zwykłe prawo popytu i podaży. Ludzie, nawet w dużej ilości, nie mogą manipulować cenami nieruchomości, gdyż one temu się nie poddają. To jest pierwsza przyczyna stabilności inwestycji w nieruchomości.

Istotne jest, też aby inwestować w nieruchomości w miastach, które są centrami akademickimi, i które wciąż rozwijają się gospodarczo (Nie chodzi o to, żeby wynajmować mieszkania studentom, ale o to, że tam gdzie są studenci, tam są przyszli pracownicy). Świetnymi ośrodkami do inwestycji są duże, polskie miasta: Kraków, Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław i kilka innych. Dostęp do takiego rynku najemców zapewnia sukces inwestycji.

Rynek nieruchomości jest inny niż rynki kapitałowe. Przy inwestowaniu w różne fundusze, lub bezpośrednio na giełdzie, zmiana sytuacji może nastąpić w mgnieniu oka, a nasze oszczędności mogą się rozpłynąć. Gdyby rynki finansowe porównać do szybkiej i zwrotnej sardynki, to rynek nieruchomości jest wielorybem, który nie wykonuje gwałtownych ruchów. Znamy wiele takich przypadków, kiedy osoby, które potknęły się na rynkach kapitałowych, grzecznie i pokornie kłaniają się nieruchomościom i decydują się tam inwestować swoje pieniądze.

  1. Inwestowanie w nieruchomości opierają się na ekonomii i matematyce, a nie wróżbiarstwie i intuicji

Jak wspomnieliśmy, rynek nieruchomości pozwala bardzo skutecznie przewidywać (lub ściślej mówiąc wyliczać) jaka będzie finansowa przyszłość danej inwestycji. Każda decyzja o włożeniu środków w nieruchomości powinna być poprzedzona wnikliwą analizą i wyliczeniem minimalnej (!) rentowności. inwestowanie w nieruchomościMożna tego dokonać biorąc pod uwagę koszt nieruchomości, warunki kredytu, wysokość wkładu własnego, koszty transakcyjne, koszty mediów i prognozowane zyski. W ten sposób możemy obliczyć dokładne dochody na danej inwestycji. Opłacalne inwestycje mogą przynieść naprawdę duży zysk, często kilkukrotnie wyższy niż oprocentowanie lokat długoterminowych. Warto także zadać pytanie: czy pieniądze w banku są bezpieczne? Przekonali się o tym np. Cypryjczycy kilka lat temu… Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie pozostawiamy jednak Wam.

  1. Bo nie wpływają na nie kryzysy i decyzje polityczne

Po 2009 roku słyszeliśmy o kryzysie na rynku nieruchomości. Ludzie tracili mieszkania, bo nie było ich stać na spłatę kredytu. Działo się tak bo banki nieodpowiedzialnie udzielały kredytów bez sprawdzenia zdolności kredytowej. Obecnie sytuacja uległa zmianie. W Polsce w myśl ustawy wymagany wkład własny sięgnie już wkrótce 20% wartości inwestycji. Z jednej strony ogranicza to możliwości nabycia mieszkania, ale z drugie zapewnia stabilność i bezpieczeństwo na rynku nieruchomości. Co więcej, sceny z mediów pokazujące koczujących Amerykanów dotyczyły mieszkań zakupionych konsumpcyjnie (czyli do mieszkania), a nie inwestycyjnie. W praktyce, nieruchomości to dobro, na które zawsze będzie popyt. Wystarczą mądre decyzje właścicieli (decyzje mikroekonomiczne), aby zapewnić inwestycji stuprocentowe bezpieczeństwo.

Obecnie jest dobry moment na podejmowanie decyzji o kupnie nieruchomości. Po pierwsze dlatego, że ceny ustabilizowały się na takim poziomie, że wartość zakupionej teraz nieruchomości będzie tylko wzrastać, co dla inwestora jest świetną wiadomością. Po drugie do końca 2016 roku można jeszcze zaciągać kredyt wpłacając 15% wkładu własnego, podczas gdy w przyszłym roku będzie to już 20%. Te limity sprawią, że części społeczeństwa nie będzie stać na zakup mieszkania, co poszerzy rynek wynajmów. A co najważniejsze warto skorzystać z najniższego poziomu stóp procentowych w historii III RP. Nie zagłębiając się w mechanizmy ekonomiczne, stan ten sprawia, że bardziej niż kiedykolwiek opłaca się brać kredyty (i bardziej niż kiedykolwiek nie opłaca się trzymać gotówki na kontach bankowych).