Jak inwestować w nieruchomości?

Wiele osób uważa, że inwestowanie w nieruchomości, jest najlepszą formą inwestowania pieniędzy. Z jednej strony chodzi o możliwość osiągania wysokiej stopy zwrotu, która może sięgać nawet powyżej 40% w skali roku. Z drugiej strony Inwestorzy często podkreślą, że inwestowanie w nieruchomości to bardzo bezpieczna forma lokaty kapitału. Dziwi Cię to? Przecież to jest tak ryzykowne! Zmienisz zdanie, gdy trochę lepiej poznasz ten świat.

Jak inwestować w nieruchomości – kredyt czy gotówka?

Pierwsze pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, dotyczy form finansowania inwestycji. Ogólnie rzecz biorąc, można je podzielić na dwie grupy: kredytowe oraz gotówkowe. Jeżeli planujesz kupić mieszkanie podpierając się kredytem hipotecznym, musisz spełniać kilka warunków. Po pierwsze musisz posiadać stałe źródło dochodu. Niektórym wydaje się, że tylko i wyłącznie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, może przyczynić się do pozytywnej opinii banku. Nie jest to jednak prawdą. Mieliśmy Klientów, którzy zatrudnieni byli na umowę-zlecenie i otrzymywali kredyt hipoteczny. Co więcej, w przypadku osób, które wiążą swoją przyszłość z inwestowaniem w nieruchomości, dobrym rozwiązaniem jest założenie własnej działalności i zatrudnienie w ramach kontraktu. Czemu? Ponieważ w przypadku osób fizycznych, banki rzadko kiedy udzielają kredytu na więcej niż 4 nieruchomości. Zanim jednak zdecydujesz, jaka forma zatrudnienia jest dla Ciebie najlepsza, skontaktuj się z pośrednikiem finansowym – zwłaszcza, gdy jesteś początkującym Inwestorem. Wytłumaczy Ci on wszystkie kwestie związane z wzięciem oraz spłatą kredytu, przedstawi Ci Twoje możliwości oraz powie co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową. 

Z drugiej strony trafiają się szczęśliwcy, którzy są w stanie inwestować z gotówką (i mamy nadzieję, że Ty do nich należysz!). W ich przypadku wszelkie sprawy związane z kredytem hipoteczny, schodzą na bok. Tacy ludzie mają większe możliwości inwestycyjne – mogą np. szybko zareagować w momencie, gdy w ich ręce wpadnie jakaś okazja. Posiadając odłożoną gotówkę, mogą od razu przystąpić do negocjacji oraz zakupu nieruchomości. W tej samej sytuacji osoby, które będą starać się o kredyt hipoteczny, muszą po pierwsze liczyć na to, że spełnią wszystkie warunki i ten kredyt otrzymają; po drugie – mieć to szczęście i trafić na właściciela, który zgodzi się poczekać, aż cała procedura kredytowa dobiegnie końca. 

Jak inwestować w nieruchomości – mieszkanie, lokal czy garaż?

W co zainwestujesz pieniądze, w dużej mierze zależy od tego, ile posiadasz gotówki oraz jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Zacznijmy od miejsca parkingowego w garażu, który wymaga najmniejszego wkładu kapitału. Jego cena – w zależności od lokalizacji, stanu budynki itp. – waha się miedzy kilkoma, a kilkudziesięcioma tysiącami złotych, natomiast potencjalny zysk z tej inwestycji wynosi przeważnie od 150 do 400 zł w skali miesiąca. Plusem takiej inwestycji jest fakt, że w przypadku miejsca parkingowego, trudno jest znaleźć rzeczy, które wymagałyby dodatkowego nakładu finansowego z powodu zniszczeń czy zużycia. 

Najpopularniejszą formą inwestowania nieruchomości jest kupno mieszkania. Koszty takiej inwestycji wynoszą (zazwyczaj!) od 100 000 do 500 000 zł, w zależności od rodzaju, wielkości, stanu oraz lokalizacji wybranego mieszkania. Jedni wolą inwestować w większych miastach, w których jest większy potencjał do najmu. Inni natomiast preferują mniejsze miejscowości, gdzie mieszkania są po prostu tańsze. Stopy zwrotu z takich inwestycji są różne – od 4 do 40 procent lub więcej. Co zrobić, aby uzyskać jak najwyższy zwrot z inwestycji? Przede wszystkim trzeba bardzo dobrze poznać prawa rządzące światem nieruchomości. Od aspektów prawnych związanych z kupnem i sprzedażą mieszkania, poprzez ocenę nieruchomości, po umiejętność rozmawiania z ludźmi oraz negocjowania ceny. 

Inną formą inwestowania kapitału jest kupno lokalu – biurowego lub usługowego. Sama inwestycja należy zazwyczaj do tych droższych, lecz zyski z niej również są niemałe. Trzeba też przyznać, że inwestowanie w lokale – zwłaszcza usługowe – są trudną formą lokowania kapitału. Chociażby dlatego, że potencjalny najemca często wymaga odpowiedniego przystosowania nieruchomości do swoich celów. Czasem jest to przebudowa wnętrza (np. przesunięcie ścian) innym razem doposażenie obiektu. Nasza rada – jeśli jesteś początkującym Inwestorem, zacznij od czegoś łatwiejszego. 

Jak inwestować w nieruchomości – wynajem czy flip?

 Zależy ile masz czasu! Brzmi jak żart, ale po części jest w tym dużo prawdy. W przypadku kupna nieruchomości pod wynajem, sprawa wygląda tak, że po znalezieniu lokatorów, masz… święty spokój. Co jakiś czas będziesz zmuszony naprawić drobne usterki, wymienić zużyty sprzęt lub po prostu znaleźć nowych lokatorów, gdy poprzedni postanowią się wyprowadzić. Faktem jednak jest, że jeśli trafisz na najemcę, który nie będzie sprawiał Ci kłopotu (a przed tym też można się zabezpieczyć, np. najmem okazjonalnym, czyli odpowiednią umową spisaną u notariusza), taka inwestycja nie będzie od Ciebie wymagała wiele czasu. Jakie są więc jej minusy? Tak naprawdę żadne, chyba że stopa zwrotu na poziomie 4-8% to dla Ciebie… za mało. W takim wypadku, Twoja uwaga powinna być skierowana na flipy. 

Flip, czyli kupno nieruchomości w okazyjnej cenie oraz sprzedaż z zyskiem. Jakim? Czasem sięgającym poziomu nawet 40%! Kto by tak nie chciał, prawda? Sęk tkwi w tym, że trzeba się nieźle napracować, aby znaleźć taką perełkę. Jak się pewnie domyślasz, nieczęsto się one zdarzają, a i zainteresowanie nimi jest niemałe. Zapewniamy Cię jednak, że jest to jak najbardziej możliwe. Kluczem jest (wiemy, że powtarzamy to jak mantrę, ale cóż… to prawda) bardzo dobra znajomość rynku oraz umiejętność rozmawiania z ludźmi i negocjowania ceny. I choć będzie kosztowało Cię to sporego nakładu czasu i energii, uwierz nam, warto!

 Masz jakieś pytania? Wejdź na stronę FAQ lub skontaktuj się z nami!

Przeczytaj: 3 powody dlaczego warto inwestować w nieruchomości

Zobacz też:

Poradnik – wyjaśniamy wszelkie problematyczne kwestie związane z inwestowaniem w nieruchomości

FAQ – odpowiadamy na pytania zadawane przez początkujących Inwestorów

Inwestycje – dowiedz się, na której z nich osiągnęliśmy ROI wysokości 42%

Kontakt
SunStreet Investment Sp. z o.o.
ul. Generała Józefa Sowińskiego 2/5,
31-524 Kraków
biuro@sunstreetinvestment.pl
730 173 031, 600 777 296, 600 337 407
SunStreet Investment Sp. z o.o., 
os. Albertyńskie 22/82, 31-853 Kraków
NIP: 678-316-33-06, REGON 363877510,
Kapitał Zakładowy 18 000,00 zł
Sąd Rejonowy w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy
KRS 0000643359